Sign Up and Save

get the latest deals and tips

Total Newsletter Savings:
$119,667.53 and Growing!
Name:
Email:
 
(We respect your privacy)

Start Making Money

it's as easy to make it as to save it


Swagbucks
Valued Opinions
Half.com...buy & sell books music movies games

Archive for April, 2008

Baskin Robbins – 31 cents for Ice Cream Today!

April 30th, 2008

ice-cream.jpg

It’s a good week for Ice Cream! Yesterday you were able to get a free ice cream cone at Ben & Jerry’s, and today you can get a scoop of ice cream for $0.31 at Baskin Robbins. from 5pm – 10pm!

While the deal yesterday might have been better in that it was free instead of 31cents, I know there are a LOT more Baskin Robbins around than Ben & Jerry’s, so hopefully a lot more people can take advantage of this deal!

I know I’m hoping to go get some really cheap ice cream tonight!




Dreamline Deals

April 29th, 2008

Here are some of the deals that you missed if you don’t get the Dreamline Savings newsletter sent to you, every Tuesday and Friday. Since I’m only sharing a few of them, who knows what else you could have missed out on! It’s free to join, and you’ll get to see lots of great deals, along with freebies.




Bzz – Carolina Rice

April 28th, 2008

rice.jpg

I was lucky enough to be asked by BzzAgent to Bzz Carolina Rice. If you don’t know what BzzAgent is, you can go read a post I did recently when I was Bzz’ing Tropicana Pure Valencia.

This time I got the chance to Bzz Carolina Rice – both Jasmine and Basmati. I was very excited when I saw the campaign, because the Carolina Jasmine rice is something I buy and use on a regular basis, and I have never tried the Basmati rice, so it will be a good chance to try something new.

When I was younger, I thought all white rice was the same. All I knew was it was boring, and something that I didn’t want to eat. Well, things really changed. When Scott and I bought our house and started cooking, we were looking for something to go with some of our Asian dishes, and by chance ended up buying Carolina Jasmine rice. I can’t tell you how much we like it. Well, I guess I can. Ever since then, that’s what we buy.

We both really enjoy the taste. I never liked “plain” white rice, and thought it was boring, but the Carolina Jasmine rice really goes well with the rest of my meal, and I really enjoy the taste.

I also really like the price! The Carolina Jasmine rice (the 2lb bag) is usually under $3.00. If you wait for it to go on sale, and use a coupon (there are almost ALWAYS current coupons for it out in the Sunday newspaper), you will never have to pay a lot for it.

I haven’t tried the Basmati rice yet. I had never bought it before because I wasn’t sure exactly what to do with it, but after visiting the Carolina Rice website, I have found a few recipes to try, which I hope to do later this week.

While not part of the Bzz Campaign, this is also a good place to recommend the Carolina Rice Mixes. They’re small packages, so you’d make the entire bag at once. They have a lot of different kinds, and when you use a coupon on them (they often have coupons for this as well!) you will hardly pay anything to get some great tasting rice!

It’s great to be able to buy something that doesn’t cost much, yet still tastes really great.




Newsletter Deals

April 25th, 2008

If you’re not on the list, and aren’t getting the Dreamline Savings Newsletter, you’re missing out on a lot of deals! Also, if you like coming home to great stuff in your mail each day, you might want to sign up as well, as each newsletter also includes some great freebies! Here are a few samples from today’s newsletter:




Meet Halley, the Newest Member of our Family!

April 24th, 2008

halley.jpg

On Friday morning we picked up our brand new cat, Halley! We got the name from Halley’s Comet, which was named after Edmond Halley.

She’s a 6-month old kitten, so she has a LOT of energy, and is a lot of fun! She’s the sweetest cat too, so we’re very happy with her. Except for trying to get on the kitchen table, she’s usually well behaved!

Now that we have a kitten, we have been learning how to get cat products for less. So far we’ve noticed that you can’t always assume that the grocery store is cheaper or more expensive than the big pet stores (such as Petco or PetSmart) as the prices go back and forth, and sometimes one is cheaper, and sometimes the other is cheaper.

Comparison shopping has really been helping us so far, especially since we know so little about cat products! We are quickly learning though, and have found that it is not a big expense to have a cat…and it is also a lot of fun!

As time goes on and we learn more about the prices of different pet products, we’ll be sure to share our findings.  For now, we’re just having fun with Halley, and are enjoying watching her explore the house!




Bzz – Tropicana Pure Valencia

April 23rd, 2008

As I have mentioned before, I am a part of BzzAgent. In case you don’t know what that is, it’s a great community that you can join for free, and you get the chance to Buzz products. How does that work? Basically, when you fit a certain profile, you’ll be invited to join in a campaign where you can learn about a new product, and then tell others about it. You will usually get to try the product for free, so that you can tell others about it after having tried it.  The point is to get the word out about new products.

Recently I was invited to join the Tropicana Pure Valencia campaign. It’s orange juice that uses the top 3% of the oranges in the harvest, so it’s the best of the best. They also have a lot of great flavors like Tropicana Pure Valencia, Tropicana Pure Valencia with Mango (both in 56oz size), and then Tropicana Pure Pomegranate Blueberry, Raspberry Açaí, Indian River Grapefruit and Peach Papaya Mango that all come in 1-liter bottles. The price is about $4.49 (it was $4.69 at my local ShopRite), and that’s for either size.

I have to say this. I was really impressed. Normally orange juice is just o.k. to me, but this stuff was really great! I bought the Tropicana Pure Valencia Mango, and both Scott and I enjoyed it very much! I see now why it’s separated from “regular” juices, and has a higher price. Even with the high price, I will still buy it in the future, and will definitely recommend it to others.

Just as a note, you might not find it with your other juices.  By me it was at the end of the freezer aisle, in a separate refrigerated section.

Now, with this being a blog about saving money, you’re probably ready to ask me, how on earth can I talk about buying orange juice (even though it’s different flavors) when it costs that much? Well, there are a few reasons.

The first is that just because it retails for $4.50+ doesn’t mean you have to spend that much to get it.

You can try different grocery stores, wait until it goes on sale (The Tropicana Pure Valencia at 56oz was on sale at my local ShopRite last week for $3.50), or wait until they have a coupon out and use it. Also, by purchasing the 56oz flavors, you’ll get more juice for your money.

Another reason that I feel this is a good place to talk about something like this is because you CAN save money and still buy something once in a while that you really like – but isn’t exactly “budget”. That’s the whole point of trying to save money everywhere you can!  This way you’ll have money to use for the things you want.  What’s the point of saving money if you never do anything, or buy anything you want?

Think about it this way. If you use coupons and are saving $20 or so a week, then even if you buy this you’re still saving over $15 for the week. Or, if you want to buy something like this and are trying to justify it, that week get whatever brand of some other product is on sale, even if it’s not your usual brand. You’ll still have spent the same amount of money at the grocery store, and you’ll have gotten to buy something you really wanted. Plus, you might end up liking the sale item, and you’ll be able to buy it again and save money in the future!

Just because you want to save money doesn’t mean that you can’t still buy things you like.  That’s why Dreamline Savingsis all about saving money, without changing your lifestyle!




Free Stuff

April 22nd, 2008

free.jpg

In honor of Earth Day, I thought today I’d share some of the freebies that we had in our newsletter. If you sign up for free (at the top of the page), you will get things like this (along with samples of shampoos, toothpastes, books, and more) sent to you twice a week! Here are a few of the freebies that were in today’s newsletter.




Great Deal on Freshwater Pearl and Onyx Drop Earrings

April 21st, 2008

LS Deal of the Week

Here are some really pretty earrings! I think they’re a great deal.

They’re regularly $149.00, were on sale for $89.00, and now through tomorrow night are only $29.00 each. Shipping is also free. They would make a great gift – or would be great to keep for yourself.




Newsletter Deals

April 18th, 2008

savemoney.jpg

Here are a few deals that were in the newsletter for today. If you’d like to find out what the rest of the deals are – and get them right when they are sent out, make sure you sign up for the newsletter!

Besides great deals, we also have some cool freebies. Almost every day we get some nice free stuff in the mail.

It’s completely free to subscribe, and all subscribers can email us anytime with what they are looking for – and we’ll find the best price we can, and put it in the next issue of the newsletter for you!




Second Rotation – Sell Your Unwanted Electronics

April 17th, 2008

dollarsign.jpg

Are you looking for another way to earn a little extra cash? Selling your old electronics that you’ve replaced is a good way to get a little extra cash from something you no longer use. Of course there are many ways to sell your old electronics, but here is a quick and easy one.

If you go to Second Rotation, you’ll be able to look up the cell phone, digital camera, laptop, mp3 player, or other electronic device you are thinking about selling. You answer a few quick questions about the condition, and what parts you still have of it, and right away you’ll get a dollar amount of how much they’re willing to pay you for it!

If you like what you see, you can sell the item to them – they’ll even pay for shipping, as long as you live in the US. What if you don’t like the number you see? Then you don’t have to sell it to them.

It looks like a very easy way to get some cash (or at least find out what they think your product is worth) for something you don’t even use anymore!




Featured in Alltop